Denní report PSE

Pražská burza

Hlavní zprávy

CPI (m-m) (duben):
aktuální hodnota: 0,3 %
očekávání trhu: 0,2 %
předchozí hodnota: 0,1 %

CPI (y-y) (duben):
aktuální hodnota: 0,5 %
očekávání trhu: 0,4 %
předchozí hodnota: 0,2 %

Míra nezaměstnanosti (duben):
aktuální hodnota: 6,7 %
očekávání trhu: 6,8 %
předchozí hodnota: 7,2 %

Popis trhu

Pražská burza v úterý podlehla zahraničnímu sentimentu. Index PX odevzdal část včerejších zisků a oslabil -0,7% na 1035 bodů. Největší aktivita byla po pomalejším rozjezdu ke spatření na akciích ČEZu (230 mil. Kč). Společnost zveřejnila výsledky hospodaření za 1Q, které byly v souladu s odhady. Pro investory byla pozitivní zejména informace o navrhované dividendě ve výši 40 Kč. Výplatní poměr se tak posouvá z intervalu 40-60% na 60-80%. I když to pro analytiky není zásadní překvapení, málokdo má tuto informaci obsaženou ve svých modelech. Můžeme se tak těšit na zvedání cílových cen u akcií ČEZ. Titul dnes nakonec uzavíral s menší ztrátou -0,6% na 640 Kč. Hůře si vedly bankovní tituly. Komerční banka oslabila na 5250 Kč (-1,2%), Erste se obchodovala nedaleko mety 710 Kč (-1%). Nepovedený závěr byl ke spatření na akciích 02, jež se propadly pod 210 Kč (-3%). Silný závěr měl naopak Pegas, který se po udržení 750 Kč vydal na zteč 770 Kč (+1,6%). Společnost je bez nových informací na několikaletých maximech. Z fundamentálního pohledu jde zřejmě o nejvíce předražený titul na pražské burze. Současná tržní cena přesahuje všechny cílové ceny analytiků. A to ještě mnohá ocenění počítají navíc s výrobními linkami, které Pegas ještě nepostavil a je otázka zdali vůbec postaví kvůli rostoucí konkurenci. I přes vysokou tržní cenu je na trhu zatím málo prodejců a tak k růstu stačí relativně menší nákupní objednávky. Nejvyšší růst zaznamenala Fortuna (+1,8%). Na dotek k 160 Kč (+0,6%) se přiblížil Unipetrol. K poklesu se vrátila mediální CETV (-2,1%).

Podnikové zprávy

ČEZ: výsledky za 1Q 2015

Společnost ČEZ dnes ráno před otevřením trhu zveřejnila své hospodářské výsledky za 1Q 2015. ČEZ představil výsledky, které hodnotíme z celkového pohledu jako téměř v souladu s našimi očekáváními. Konkrétně výnosy za první letošní čtvrtletí překonaly naše odhady, když dosáhly úrovně 53 mld. Kč, zatímco my jsme předpokládali 49,6 mld. Kč. Hlavní příčinu spatřujeme v mírně lepší výrobě elektřiny než jsme odhadovali (17900 GWh vs. náš odhad 17600 GWh) a v mírně lepších tržbách z prodeje plynu, uhlí a tepla než činily naše predikce. Na druhou stranu jak provozní zisky, tak čistý zisk byl mírně pod našimi očekáváními (a rovněž pod odhady trhu). Provozní zisk EBITDA dosáhl úrovně 19,1 mld. Kč (-9,9 % y/y), zatímco náš předpoklad činil 19,7 mld. Kč. Hlavní negativní vliv do EBITDA měl podle očekávání tuzemský segment výroba a obchod, a to kvůli předpokládanému meziročnímu poklesu realizačních (prodejních) cen elektřiny. Konkrétní negativní dopad tohoto segmentu činil 2,5 mld. Kč, zatímco my jsme prognózovali mírnější dopad, a to kolem 2 mld. Kč. To byla hlavní příčina mírně slabší EBITDA než jsme očekávali. V ostatních segmentech nás ČEZ téměř ničím nepřekvapil. Na úrovni EBIT společnost dosáhla zisku ve výši 12 mld. Kč (náš odhad 12,9 mld. Kč). Do lehce slabšího EBITu než jsme čekali se, kromě výše zmíněného vlivu na úrovni EBITDA, projevily také mírně vyšší odpisy, než jsme předpokládali (ČEZ vykázal 7,2 mld. Kč, zatímco náš odhad byl mírně pod 7 mld. Kč). Čistý zisk za 1Q 2015 byl ve výši 7,6 mld. Kč (-23,2 % y/y) a zejména díky provozním vlivům byl mírně pod našim odhadem na úrovni 8,2 mld. Kč.

ČEZ dále potvrdil výhled letošní EBITDA (70 mld. Kč) a letošního čistého zisku (27 mld. Kč) a hlavně zveřejnil návrh dividendy z loňského čistého zisku. Konkrétně ČEZ navrhuje vyplatit dividendu ve výši 40 Kč na akcii, což je v souladu s naším očekáváním. ČEZ tak vyplatí stejnou dividendu jako v loňském roce. Výši dividendy hodnotíme jako velmi solidní s ohledem na meziroční pokles ziskovosti. ČEZ má však v současnosti velmi silnou likvidní pozici a mohl si tak dovolit vyplatit stejnou dividendu jako loni.

Výsledky jako takové hodnotíme neutrálně, velikost dividendy hodnotíme pozitivně.

 

NWR: odhady hospodaření za 1Q 2015

Hospodářské výsledky těžební společnosti New World Resources za 1Q 2015 budou vyhlášeny 13. 5. 2015 před otevřením trhu a v 11:00 hod. bude následovat konferenční hovor s managementem společnosti.

NWR podle našich odhadů vykáže v prvním letošním čtvrtletí meziročně slabší výsledky na provozní úrovni hospodaření. Společnost již v polovině dubna zveřejnila produkci, prodeje a realizované ceny uhlí za 1Q 2015, a tak lze indikovat, že provozní výsledky budou negativně ovlivněny zejména ze strany nižších objemů prodejů uhlí, které zaznamenaly meziroční pokles o 17,9 %. Prodejní ceny uhlí tentokrát nebudou mít tak významný vliv, když cena koksovatelného uhlí zůstala meziročně téměř stabilní a cena energetického uhlí poklesla o 6,7 % y/y. Výnosy by tak neměly výrazněji překvapit, očekáváme jejich 20% meziroční pokles. Odhadujeme, že tento předpokládaný vývoj výnosů nebude stačit na to, aby se společnost v 1Q 2015 dostala do provozních zisků. Na úrovni EBITDA tak predikujeme výsledek pouze kolem nuly, včetně odpisů pak očekáváme provozní ztrátu kolem 20 mil. EUR. Očekáváme tak, že vývoj cash flow nebude v prvním letošním kvartále příznivý, když predikujeme mezičtvrtletní pokles hotovosti v rozmezí 30 – 40 mil. EUR. Na vývoj hotovosti budou mít podle našich odhadů zásadní dopad jednak změny v pracovním kapitálu (zejména zvýšení stavu zásob uhlí, a to kvůli výše zmíněným nízkým prodejům) a jednak vyšší investiční výdaje (CAPEX). NWR sice v letošním roce plánuje výrazně snížit CAPEX, a to na 30 – 40 mil. EUR. Ty však pravděpodobně nebudou rovnoměrně rozloženy do jednotlivých kvartálů s tím, že největší část by podle indikací ze samotné společnosti měla připadnout na 1Q 2015. Tlak na hotovost by se ale měl v dalších letošních kvartálech podle našich odhadů postupně snižovat s ohledem na předpokládané snahy o redukci zásob uhlí a na nižší CAPEX.

Napsat komentář